9 października 2015

PTPiREE obchodzi XXV-lecie i publikuje raport o polskiej energetyce przesyłowej i dystrybucyjnej

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej podsumowuje ćwierćwiecze swojej działalności publikując raport przedstawiający najważniejsze zmiany i trendy ostatnich dwóch i pół dekady rozwoju polskiego rynku energetycznego. W dokumencie, który został zaprezentowany podczas Uroczystości Jubileuszowej z okazji XXV-lecia PTPiREE w Warszawie, przeanalizowane zostały również największe osiągnięcia członków Towarzystwa – operatora systemu przesyłowego i operatorów systemów dystrybucyjnych.

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej jest jedyną organizacją zrzeszającą operatora systemu przesyłowego oraz operatorów systemów dystrybucyjnych i jedną z największych w branży energetycznej. Historia PTPiREE to 25 lat działań na rzecz niezawodności dostaw energii elektrycznej do wszystkich odbiorców w Polsce – instytucji państwowych, dużych przedsiębiorstw, sektora małych i średnich firm, a także gospodarstw domowych – w sumie blisko 17 milionów klientów.

W dniu Jubileuszu PTPiREE chcemy podziękować dziesiątkom tysięcy pracowników sektora przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej za dwadzieścia pięć lat codziennego wysiłku i starań o to, by zapewnić każdemu klientowi w Polsce niezawodne zasilanie w każdych warunkach pogodowych.. Wydaje się, że energia elektryczna to dobro tak powszechne jak tlen – jednakże szczególnie w takim dniu jak ten, warto pamiętać, że abyśmy wszyscy mogli cieszyć się z jej dobrodziejstw, sztab ludzi czuwa dzień i noc nad bezpiecznym przesłaniem i dystrybucją energii na terenie całego kraju. – powiedział Robert Stelmaszczyk, prezes zarządu PTPiREE. Dwudziestopięciolecie naszej organizacji to także odpowiedni moment by pokazać to, co udało nam się osiągnąć.

„Polska. Z energią działa lepiej. Energetyka przesyłowa i dystrybucyjna. - raport PTPiREE”

Jest to pierwsza tego typu publikacja przygotowana przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej. Opracowanie prezentuje najciekawsze i najnowsze dane statystyczne z rynku przesyłu i dystrybucji energii w Polsce. Najwięksi członkowie PTPiREE – Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Enea Operator, ENERGA-OPERATOR, PGE Dystrybucja, RWE Stoen Operator oraz TAURON Dystrybucja, prezentują wybrane projekty inwestycyjne oraz wdrażane technologie i innowacje. Warto podkreślić, że raport powstał przy współpracy partnerów zewnętrznych. Pan Maciej Bando, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki oraz Tomasz Dąbrowski, Dyrektor Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki, nakreślają w nim główne trendy w polskiej energetyce, a Kamil Pluskwa-Dąbrowski, Prezes Zarządu Rady Krajowej Federacji Konsumentów przedstawia perspektywę klienta indywidualnego na dynamicznie zmieniającym się rynku energii.

Prezentacja raportu poprzedziła uroczystą galę jubileuszową PTPiREE w Warszawie. Podczas wydarzenia podsumowano także kampanię edukacyjną prowadzoną przez PTPiREE „Polska. Z energią działa lepiej.” oraz wręczono nagrody w konkursie „Samorząd Przyjazny Energii”. Pamiątkową statuetkę oraz grant inwestycyjny w wysokości 15 tysięcy złotych otrzymały: Gmina Kościan, Gmina Zalewo, Gmina Lubycza Królewska, Urząd m. st. Warszawy - Jednostka budżetowa Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, Gmina Sulików oraz Gmina Stanisławów. 

 

Pełen tekst raportu znajdą Państwo pod tym adresem (raport w pełnej wersji zajmuje około 13 MB)

 

PTPiREE przygotowało również infografikę prezentującą najważniejsze dane i wnioski z przeprowadzonej analizy: